• Müşteri Hizmetleri: 0 212 532 0 571
  • Whatsapp: 0 555 888 0 571
Menu icon

2019 Hac Kurası ve Hac Kura Sonuçları

2019 Hac Kurası Ne Zaman Çekilecek? Hac Kura Sonuçları ile İlgili Tüm Detaylar!

2019 hac kayıtlarına ilişkin tarihler belirlendi. “Peki hacı adaylarının merakla beklediği 2019 hac kurası ne zaman çekilecek? Hac kura sonuçları hangi tarihte açıklanacak? Hac kesin kayıtları hangi tarihleri kapsıyor? Katsayı sistemi bu yıl da kullanılacak mı? Bu yılki hac kurası ve hac kayıtlarına ilişkin tüm sorular ve yanıtlarını hacı adaylarımız için derledik.” 2019 yılı hac kurasına ilişkin hacı adaylarının günlerdir devam eden meraklı bekleyişi sona erdi. 2019 hac kurası ve hac kayıtlarına ilişkin tarihler Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklandı. Bu yılki hac kurası 28 Aralık 2018 Cuma günü saat 15.00’de çekilecek ve hac kura sonuçları aynı gün kura sorgulama ekranı ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kura Sorgulama Ekranı’ndan kamuoyuyla paylaşılacak. Bilgisayar ortamında kamuoyuna açık bir şekilde ve basın mensuplarının katılımıyla Diyanet Vakfı Konferans Salonu’nda çekilmesi planlanan 2019 hac kurasına ilk kez kayıt olanlar ile hac kayıtları otomatik olarak yenilenen hacı adaylarının katılması bekleniyor.  Kurada adı çıkan ve kesin kayıtlarını yaptıran hacı adayları için hacca gidişler 04 Temmuz 2019‘da başlayıp, 05 Ağustos 2019 de son kafilenin de kutsal topraklara ulaşmasıyla sona erecek. Yurda dönüş tarihleri ise 16 Ağustos 2019 tarihinde başlayıp 13 Eylül 2019 tarihinde tamamlanacak.

Hac Kesin Kayıtları Ne Zaman Yapılacak?

Hac kurasının ardından hacca gitmek üzere kesin kayıt hakkı elde eden hacı adaylarının kayıt işlemleri 02 – 11 Ocak 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Katsayılı Kura Sistemi Nedir?

Bu sistem uzun yıllardan beri kurada adını bekleyen hacı adaylarına öncelik tanınmasını sağlayan bir sistemdir. Örneğin hac başvurusunu 3 yıldır yenileyenlerin 9 kez, 4 yıldır yenileyenlerin 16, 5 yıldır yenileyenlerin ise 25 hakkı bulunmaktadır. Bu sene ilk kez kayıt yaptıran hacı adaylarının ise 1 kura hakkı bulunmaktadır. Böylece daha uzun süredir bekleyen hacı adaylarının hac kura şansları arttırılmaktadır.

Hac Kayıtları İle İlgili Önemli Hususlar Neler?

1) Hac kesin kayıtları 02-11 Ocak 2019 tarihleri arasında yapılacak. 2) Kesin kayıt hakkı elde eden hacı adayları; Hac Kesin Kayıt Belgelerini cep telefonlarına gelecek şifre ile sisteme giriş yaparak alabileceklerdir. Cep telefonu bulunmayan hacı adaylarının müftülüklere başvurmaları gerekmektedir. 3) Kesin kayıt belgesi alan yolcuların kayıt süresi içerisinde; a) Diyanet İşleri Başkanlığı hac organizasyonunu seçenler il müftülüklerine, b) Acente organizasyonu seçenler ise ilgili acenteye müracaat ederek kesin kayıtlarını yaptırabileceklerdir. 4) Hac Kesin Kayıt Belgesini aldığı halde süresi içerisinde başkanlığa veya acentaya müracat etmeyerek kayıt yaptırmayan hacı adayları kesin kayıt haklarını kaybedeceklerdir. 5) Kesin kayıt hakkı elde edenlerden herhangi bir mazeret sebebiyle kayıt yaptırmayarak, bu haklarını gelecek yıla devretmek isteyenlere bu hak tanınmayacaktır.

Hacı Adayları İçin Konaklama Türleri Neler Olacak?

Hac yolcularına farklı hizmet seçenekleri sunabilmek maksadıyla Mekke ve Medine’deki bina ve otellerin fiziki yapıları ile Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’ye olan mesafeleri dikkate alınarak hac konaklama türleri Oda Tercihli Hac Konaklama Türü ve Otel Tercihli Hac Konaklama Türüşeklinde yapılacaktır.

Kurada Adı Çıkanların Ne Yapması Gerekecek?

Bu yılki hac kurasında adı çıkan hacı adayları  kesin hac kayıt tarihlerini bekleyecek ve bu süre içerisinde tercih edeceği hac organizasyonunu belirleyecek.

Hac Kurasında Adı Çıkmayanlar Özel Şirketlerle Hacca Gidebilir mi?

Hac kurasında adı çıkmayanlar özel şirketlerle de hacca gidememektedir. Çünkü Suudi Arabistan Hac Bakanlığı’nın getirmiş olduğu 80 bin kişilik kota nedeniyle sadece adı kurada çıkanlar hacca gidebilmektedir. Bu anlamda özel kuruluşlar (acenteler de) hac ve umre hizmetlerinde Diyanet İşleri Başkanlığı’na tabiidir.

Hac Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Hac fiyatlarında azami sınır her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenmektedir.

Kura Sonucunda Adı Çıkmayan Hacı Adaylarının Ne Yapması Gerekecek?

2019 hac kurasında adı çıkmayan hacı adaylarının 1 yıl sonraki hac kurasını beklemeleri ve 2020 yılında hac kayıtlarını yeniden güncellemeleri gerekecek.

Hac Kura Sonuçları Sonrası Hac Kayıtları Nasıl Olacak?

Hac kayıt ekranlarında geçtiğimiz yıl (2018) olduğu gib bu yıl da onay SMS’i kullanılacak. Hac kayıt ekranında tercihlerini yapan hacı adayları işlemlerini, cep telefonlarına gelen onay SMS’iyle tamamlayacak.

Kurada Adı Çıkanlar Hac Kaydı Sırasında Hangi Organizasyonu Tercih Etmeli?

Hacı adayları hac niyetiyle yaklaşık 40 gün boyunca kutsal topraklarda (Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere) kalacaklarından; hizmet kalitesi ve misafir memnuniyeti yüksek organizasyonları tercih etmeli.

SAYFALAR

Eposta adresinizi kaydedip yenilik ve kampanyalardan haberdar olabilirsiniz.

Umre,Hac,Kudüs

Her hakkı saklıdır. İzinsiz içerik kullanılamaz.
© 2016 www.erenerturizm.com.tr
sosyal medya sosyal medya sosyal medya sosyal medya